Megkezdődött a 28. Múzeumok Majálisa a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM) és a Múzeumkertben: a múzeum épülete és kiállításai ingyenesen látogathatók, a kültéri sátrakban pedig az ország különböző pontjairól érkező, csaknem 100 múzeummal és kiállítóval ismerkedhetnek meg az érdeklődők szombaton és vasárnap.
Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára az esemény megnyitóján tartott köszöntőjében kiemelte: száz múzeum jelenik meg egy kertben, a teljes magyar vidéki muzeológia szelete látható, és az is, hogy hogyan újult meg, hogyan alakult át a múzeumi szakma.
"Egyre inkább a történetmesélésen, a közösségépítésen van a hangsúly" - mondta, kiemelve, hogy a múzeumok látogatottsága évről évre növekszik.
Az MTI-nek nyilatkozva elmondta: az elmúlt 15 évben a múzeumok megújultak infrastrukturálisan is.
Példaként a Múzeumkert felújítását, a Városliget-projektet, a Néprajzi Múzeumot, a Szépművészeti Múzeumot és a Magyar Zene Házát említette. A Kubinyi, illetve a Magyar Géniusz Program segítségével pedig a vidéki muzeológia újult meg, több mint 3 milliárd forintból
- tette hozzá.
Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) - Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója kiemelte: az idei az elmúlt évek legnagyobb múzeumi majálisa. Mióta a Múzeumkert megújult, azóta soha nem voltak ennyien, csaknem száz múzeum és kiállító van egy helyen, a magyar múzeumok legnagyobb seregszemléjén.
A múzeum a párbeszéd és a közösség tere, egymás között és a látogatókkal - mondta, hangsúlyozva: nemcsak a szakmában dolgozók helye, hanem a 21. században a társadalmi párbeszéd, a hiteles kommunikáció, a hiteles tudás őrzőhelye.
Demeter Szilárd, az MNMKK elnöke Kodály Zoltánt idézve kiemelte: "kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egy-kettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra nem szerzi meg magának".
Hangsúlyozta: az, hogy miben élünk nap mint nap, rajtunk múlik. Nem lehetünk csupán passzív nézői saját életünknek, talán ez az a felismerés, amely mára átalakította a teljes múzeumi világot.
A rendezvényen átadták a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület elismeréseit is: idén 7 pályázóból 6 intézmény felelt meg a kritériumoknak, amelyek alapján viselhetik Az év múzeuma 2025 jelöltje kitüntető címet - hangzott el az eseményen.
Az év múzeuma 2025 elismerést a kis múzeumok kategóriájában a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ nyerte, a nagy múzeumok kategóriájában pedig a Magyar Pénzmúzeum Látogatóközpont vehette át az elismerést.
Az év múzeuma 2025 jelöltje címet viselheti, és az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját kapta az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet. Az év múzeuma 2025 jelöltje címet viselheti, és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének különdíjában részesült a csongrádi Tari László Múzeum. Az év múzeuma 2025 jelöltje címet viselheti, és az ICOM Magyarország különdíját nyerte el a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei - Pannónia Reformata Múzeum.
Kiosztották Az év múzeuma 2025 jelöltje oklevelet is, amelyet az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma vehetett át.
A fesztiválon a szakmai bemutatók mellett koncertekkel, családi programokkal, tárlatvezetésekkel és kézműves vásárral is várják az érdeklődőket.
Forrás: MTI
Borítókép: Budapest, 2025. május 24. Múzeumok sátrai a 28. Múzeumok Majálisa rendezvényen a Múzeumkertben 2025. május 24-én. A kétnapos eseményen a Magyar Nemzeti Múzeum és kiállításai ingyenesen látogathatók, a kültéri sátrakban pedig az ország különböző pontjairól érkező, csaknem 100 múzeummal és kiállítóval ismerkedhetnek meg az érdeklődők május 24-én és 25-én. MTI/Lakatos Péter