Hazatérő Ladics-tárgyak

A Ladics-házba megérkezvén egyértelműen jeleztük jöttünk szándékát, miszerint meghívót kaptunk Ladics-tárgyak átadására, de a recepción ülő tanárnő olyan szuggesztíven és átéléssel beszélt a múzeumról és a hagyatékról, hogy első körben mi a múzeumot választottuk.

Meg kell állapítsam, vendéglátónk csöppet sem túlzott. Ehhez mérhető egységes és teljes polgári hagyaték kevés helyen tekinthető meg. Csodájára is járnak a turisták, előttünk épp egy erdélyi úr vásárolt jegyet.

Később, már a ceremónia folyamán hallhattuk Liska Andrástól, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetőjétől, hogy 1978-ban született egy megállapodás az akkori városi tanács és a Ladics leszármazottak között, s életjáradéki szerződés keretében a teljes hagyatékot egy múzeum alapításának céljából átadták Gyula városának. A Ladics család – remélem jól emlékszem – öt generáción keresztül lakta az épületet.

Végigsétáltuk a teljes kiállítást. Valóban egyedülálló és kihagyhatatlan. A közlekedési irányokat kijelölő "utacskákon" kívül nem is igazán kiállításnak tűnik, sokkal inkább egy igazai otthont fedezhetünk föl, ahol megállt az idő. Itt nem "összehordott" tárgyakkal találkozik az érdeklődő, hanem egy valódi, teljes hagyatékkal. Korabeli beszámolók szerint a Ladics család még a legrosszabb időkben sem vált meg egyetlen darabtól sem, inkább nélkülöztek.

Végül nem tévedtünk el, s nem is késtünk le semmiről, ugyanis mintha így lett volna megtervezve, a hátsó szobákból az udvarra jutottunk, ahol már gyülekeztek az esemény résztvevői. Számomra jónak tűnt a kültéri helyválasztás, így október felé ugyanis nagyon szépek a szabadban a fények. Ti is megfigyeltétek már az elmúlt hetekben?

A meghívónk szerint a gyulai könyvtárba került tárgyakat sajtó nyilvános eseményen, 2024. október 29-én, a Ladics-házban adja át Dézsi János, a Mogyoróssy János Városi Könyvtár igazgatója Fekete-Dombi Ildikónak, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatójának és Liska Andrásnak, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetőjének.

Ugye még te sem érted, mit kerestek eddig ezek a tárgyak a könyvtárban? Nyugalom! Néhány sor és kiderül.

Hazatérő Ladics-tárgyak

Először Fekete-Dombi Ildikó – mint kvázi házigazda – ragadta magához a szót. Méltatta a Mogyoróssy János Városi Könyvtár és az Erkel Nonprofit Kft. közötti rendkívül jó szakmai együttműködést.

Elmesélte, nagy Öröm volt számukra amikor Dézsi János a könyvtár igazgatója megkereste őket a Ladics-hagyatékból származó tárgyak átadásának szándékával. Ez azért is érdekes és fontos, mert a tárgyak között az intézmény kollégái olyanokat is találtak, melyek elhelyezhetők az állandó kiállításban.

Még nincs kész a weboldalad, mert szenvedés megírni a szövegeket?

Mi ebben is segítünk, hiszen ezt a szöveget is mi írtuk.

Átgondolt és hatékony szövegeket készítünk weboldaladhoz. Emeld ki vállalkozásod egyedi stílusát és vonzd be a látogatókat korszerű, professzionális tartalommal. Bízd ránk a szövegírást, és mi garantáljuk a sikeres online jelenlétet! Kattints az ajánlatkérésért!

Már tényleg itt volt az ideje, hogy Dézsi János magyarázatot adjon a miértekre.

Szavaiból kiderült, hogy a tárgyakról természetesen eddig is tudtak. Korábban azért nem szenteltek különös figyelmet ezeknek, mivel a szemük már annyira megszokta a könyvtár teaházában vitrinben elhelyezett használati eszközöket. Sokan meg is tekintették korábban ezeket, de a teaház és a büfé közel két évtizede nem működik, így ezek a tárgyak a nagyközönség számára az elmúlt időszakban láthatatlanok voltak, csak a kollégákkal élvezték ezek esztétikai élményét.

Ezért kereste meg ügyvezető asszonyt, illetve a szakmai vezető urat, hogy intézménye átadná ezeket a tárgyakat, hiszen jobban fognak hasznosulni, ha több mindenki láthatja a teljes gyűjtemény részeként.

Hazatérő Ladics-tárgyak

Liska András elsőként örömét fejezte ki, hogy a Ladics-hagyaték elemei visszatérhetnek a Ladics-házba.

Amint azt korábban már említettem, beszélt a hagyaték városhoz kerülésének folyamatáról. Felvázolta nekünk, hogy a hetvenes, nyolcvanas években még másfajta vezérelvek szerint kezdték feltérképezni ezeket a tárgyakat, így fordulhatott elő, hogy a Ladics-hagyaték három közgyűjteménybe került.

Meggyőződése, hogy a visszatérő tárgyaknak valóban a Ladics-házban lesz a legjobb helye.

Példaként említette azt a 19. századi kúrapoharat, mely tökéletesen beilleszthető a nagyszalonban található vitrinbe, hiszen ez tipikusan az a tárgy, melyet a Ladics család tagjai utazásaik során vásárolhattak meg. Valószínűleg egy fürdőkúra során használták, s emlékként hozták haza, s nyilván ugyanúgy őrizhették, s maguk is a vitrinben helyezték volna el. Az átadott tárgyak többi része – poharak, porcelán tárgyak, ezüstkanalak – is teljesen jellegzetes tárgyai a Ladics-anyagnak. Néhány tárgy restaurálásra szorul, ezt követően ezek is kiállításra kerülnek.

Fekete-Dombi Ildikó mindezekhez még hozzátette, hogy a korabeli Ladics-leltár nem volt teljes, s a múzeum kollégái évek óta dolgoznak ennek áttekintésén és pontosításán.

Örömteli volt, hogy ennyi friss információval gazdagodtunk, de elsőre úgy tűnt, hogy a tárgyakat csak védőcsomagolásban láthatjuk, ám a sajtó munkatársainak "nyomására" végül néhány darabot megmutattak nekünk.

Hazatérő Ladics-tárgyak

Sőt!

A korábban példaként már említett kúrapohár egy rövidke ceremónia keretében elhelyezésre is került, méghozzá a nagyszalon vitrinjében.

Én a helyetekben vissza-, visszatérnék! Remélhetőleg előbb-utóbb valamennyi most átadott tárgy méltó helyre kerül a múzeumban.

 

Ladics-ház

Ladics-hagyaték (részlet a múzeum honlapjáról):

Túlzás nélkül állítható, hogy a Ladics család hagyatéka különleges értéke Gyula városának, s egyúttal a teljes magyar történelemnek. Egyedülálló történeti forrása és dokumentuma ugyanis a vidéki polgárság életének a dualizmus kori és a két világháború közötti Magyarországon. Míg a paraszti életet bemutató tájházak, valamint a nemesi, főúri kúriák, kastélyok is szép számmal megmaradtak, addig a vidéki polgárság világának a Ladics-ház az egyedüli teljesen berendezett tanúja. 

Hazánkban nincs más hasonló komplexitású polgári hagyaték, amelynek keretében úgy a tárgyi, mint az irattári, dokumentációs anyagok egységesen megmaradtak volna. Az örökség magába foglalja a család 19. század elején épített lakóházát annak teljes bútorzatával, a családtagok használati és személyes tárgyait, valamint a családi könyvtárat és dokumentumgyűjteményt. Általa megismerhetővé válik a dualizmuskori, illetve a két világháború közötti Magyarország polgári kultúrájának teljessége.

 

Kapcsolódó galériánk:

 

Szöveg, fotó: Sanyika

Friss

A gyulai gyökerekkel bíró Albrecht Dürer születésének 555....
Mindenféle felvezetés nélkül, a mai napon megjelent a Bëlga új...
A Hagyományok Háza, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, valamint...
A sokéves hagyományt ápolva, ez évben is egy vidám, sokszínű...
Fedezd fel a Munkácsy Negyed varázslatos gyermeknapi forgatagát!...
A Nemzeti Művelődési Intézet A SZAKKÖR kezdeményezésének gyulai...
A Csabagyöngye Kulturális Központ és a Csabai Pálinka Klub közös...
Kiállítás a természet és a nemesi sors találkozásáról. A 20. századi...
Ezen a hétvégén rendezik Gyulán a hagyományosnak számító Gyulai...
Rekordszámú nevezés érkezett az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyre...

Galéria ajánló

Kedvenceink

január 31 Hírek
Buliztam már Kádárékkal, tomboltam Kádár Ferenc dévaványai pásztorember dalaira, muzsikáltam is azokat, de eddig a Kádár famíliával kapcsolatban a POP műfajban nem kellett megmerítkezzek. Eddig...
január 29 Hírek
Kíváncsi vagy rá miért? Megszokhattad már, hogy a mi életünk Ildikóval kalandos. A leghétköznapibb történések is megoldandó faladatként tornyosulnak elénk. Így történt ez tegnap is. Hivatalosak...
január 11 Hírek
Izgalommal telve ébredtem ma reggel. Ebédnél már kicsit összerándult a gyomrom, de ezzel más is így lenne, ha oly veszélyes kalandra vállalkozna, mint ma én. Hivatalosak vagyunk az Esküvő...
január 07 Hírek
Újévi koncertre invitáltak bennünket a hétvégén Szabadkígyósra, s mivel vágytunk némi lazább szórakozásra, természetesen felkerekedtünk. Klasszikus és laza? Igen. Neked sem lehet más tapasztalatod,...
december 11 Hírek
A "Korábban írtuk" sorozatunkban egy éppen 22 éve megjelent írást ajánlunk figyelmetekbe. A békéscsabai FEK-be akkoriban egy kiállítás erejéig ellátogatott a TV Maci, akit természetesen bábfigura...
november 26 Hírek
Megvallom, engem elsőre sokkolt a hír, mivel eddig azzal sem voltam tisztában, hogy a Mikulásnak saját építménye lenne a megyeszékhelyen. Viszont semmiképp sem vehettem kacsának – stílusosan sarki...
november 24 Hírek
A délelőtti gyermekprogramok után, melyekről tegnap beszámoltunk nektek, délután és este már nem csak kísérőként várta a felnőtteket a Csaba Center szülinapi bulija. Természetesen a mi helyünk is...
november 21 Hírek
Láttatok már Csaba Center szülinapot szerdán? Esetleg csütörtökön? Persze, hogy nem, hiszen mindig szombaton tartják, hogy a buli után másnap kialudhasd magadat! „Különleges egybeesés az idén, hogy...
november 20 Hírek
Nem hiszitek el, már megint színházban voltam. Veszélyes ez, mert-előbb utóbb azt fogjátok gondolni, hogy kultúrlény volnék! Pedig kedves ismerőseim...? És hát ugye nem csak a büféig jutottam el,...
november 01 Hírek
A Ladics-házba megérkezvén egyértelműen jeleztük jöttünk szándékát, miszerint meghívót kaptunk Ladics-tárgyak átadására, de a recepción ülő tanárnő olyan szuggesztíven és átéléssel beszélt a...
október 31 Hírek
A ránézésre jórészt nyugdíjas közönség nagy meglepetésére felcsendült a zongorán a „Süssünk, süssünk” Bartók Gyermekeknek című ciklusának első kötetéből. Miközben csodásan zengett a zongoramuzsika a...
október 29 Hírek
Ilyentájt minden évben unalmasan hangzik el valamely ismerősünk szájából: "Nálunk nincs Halloween, nálunk Mindenszentek van." Én pedig határozottan állíthatom, hogy még gyermekkoromban is...
október 27 Hírek
Szombaton kolbászgyúró versenyt is rendeztek a Csabai Szlovák Vásáron, ahová szokásunkhoz híven kicsit korán érkeztünk. A segítők még pakolták a padokat és a vájlingokat, a sátrak alatt pedig az...
október 24 Kék Bolygó
Ifjúkoromban sokat jártam a Békés környéki tájat. Túráztam, olykor horgásztam és sok esetben fotóztam. Megviselt negatívok őrzik ezek emlékeit, valamint a leharcolt ZENIT 12XP. Az elmúlt években...
október 23 Hírek
Nemzeti ünnepeinken, mint a main is, általában eluralkodik rajtunk a politika, s szónokaink megszólalásait legtöbbször ez hatja át. Gyulán viszont rendszerint figyelnek arra is, hogy valamilyen...
október 19 Hírek
Régi kapcsolatom van ám Patkó Bandival. Lehettem úgy 17 éves, ültünk Hegedűsnével – aki akkor még egyszerűen „anyu” volt – a konyhában, s együtt füleltük a Bécsből hozott Tobishi kazettás magnót....
október 16 Hírek
De hogyan is történt? OK, elmesélem, úgyis szeretem magam égetni. Reggel megérkeztem a színházhoz. Lenyomtam a nagykapu kilincsét a megszokott módon (mármint ahogy azt huszonötéve megszoktam),...
szeptember 29 Hírek
Onnan folytatnám, ahol a minap félbehagytam. Csütörtökön egy estélyre voltunk hivatalosak a kastélyba. Melyik kastélyba? Természetesen a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyba. Persze, persze, a múltkor...

Videó ajánló