Újévi Koncert a Wenckheim-kastélyban

Újévi koncertre invitáltak bennünket a hétvégén Szabadkígyósra, s mivel vágytunk némi lazább szórakozásra, természetesen felkerekedtünk. Klasszikus és laza? Igen. Neked sem lehet más tapasztalatod, minthogy így évkezdet tájékán mindenki próbálja még egy kis jó hangulattal megalapozni az előttünk álló évet. Az újévi koncertek klasszikusán, Bécsben is elsősorban a Strauss család keringőivel és indulóival gondoskodnak jó hangulatról. Az sem mellékes, hogy ezek a darabok jórészt mindenki számára ismertek, s ezt kihasználva még a feszes hangulatú Musikverein épületében is megtapsoltatják a közönséget.

Mondhatni e hangulatot próbálta elénk varázsolni nagyszerű hangulatú koncertjével ennek az estnek két elődója, Silló Erzsébet és Gál Csaba. Talán itt kevéssel több volt a magyaros kompozíciók száma.

Kocsis Klára a Wenckheim-kastély létesítményvezetője köszöntőjében a művészek bemutatása után hasonló gondolatokat fogalmazott meg, némiképp emelkedettebben:

„Az est során a két művész közös előadásában felcsendülő dallamok olyan utazásra hívnak minket, amelyben az öröm, a szenvedély és a méltóság egyszerre jelenik meg. Kívánom, hogy ez a koncert töltse meg a szívünket és a lelkünket reménnyel, örömmel és meggondolással az új év kezdetén!”

Kocsis Klára

Az első hangok felcsendülésekor rögtön távol kerültünk az általam emlegetett császárvárostól. Hazalátogattunk, méghozzá saját vidékünkre. „Által mennék én a Tiszán ladikon…”. Bartók is felgyűjtötte Gyulán, s Kodállyal közösen írt művükben a Magyar népdalokban dolgozták fel énekhangra és zongorára, csakúgy mint az ezután elhangzó „Elindultam szép hazámból…” és „Szánt a babám csireg, csörög…” kezdetű dalokat. Itt jegyzem meg, hogy az „Elindultam szép hazámból” annyira kötődik térségünkhöz, hogy még a környék románságánál is felfedezhetjük változatait.

Ezután éles váltással máris olaszul szólt Lauretta áriája Puccini: Gianni Schicchi című operájából. Humorban sem volt hiány. Az opera ária után – hála a mai kor „vívmányainak” – Gál Csaba jó kikapcsolódást volt kénytelen kívánni a telefonoknak is. Ezt követően már nyugodtabb körülmények között hangozhatott föl a Habanera, Bizet: Carmen című operájából.

Egyébként a művészek kicsit sem törekedtek a „nyugodt körülmények” megteremtésére, a közönségnek nem volt módja bealvásra. Érdekes történetekkel szórakoztatták a nagyérdeműt, s mindent elkövettek, hogy bevonjanak minket a produkciókba. Néhányakat sikerült megénekeltetni, aki erre nem hajlott, legalább ütemesen tapsolhatott. Elizabeth táncra is invitált volna bennünket, de erre végül senki sem vállalkozott. Írjuk ez a teltház számlájára, mivel még simán közlekedni sem volt egyszerű a székek között, nemhogy táncolni.

A hatalmas tapsot követően, a szereplők kicsit évődtek azon, hogy kié a következő konferansz. Eldőlt, hogy Gál Csabáé. Ne ijedjen meg senki, de a felkonferálásához Csaba a következő szavakkal emelkedett fel a zongora mellől:

„Sőt! Most jön a mondom és mutatom is!”

Elsőre ez elég veszélyesen hangzott.

A KÉZIRAT

Ősbemutató – beült elénk Richard Clayderman

És itt elhangzott egy elég bombasztikus történet. Nincs okom megkérdőjelezni az igazságát, mivel épp a napokban már olvastam is erről, miszerint Bauer Barbara, a Békéscsabán élő írónő - aki alkotásaival a kastélyhoz is ezer szálal kötődik - még légikisasszonyként egyszer az utasok között felfedezte Richard Claydermant. Nem bírt ellenállni a lehetőségnek, s beszélgetésbe elegyedett a zongoraművésszel, akinek felfedte azt a vágyát, hogy nagyon szeretné megtanulni az Adeline balladát. Clayderman azt ígérte, hogy elküldi a kottát. Láss csodát, néhány hét múlva egy párizsi postafiók címről érkezett egy levél, melyben a darab kézirata volt, s egy rövid üzenet:

„Jó gyakorlást kedves Barbara!”

Gál Csaba kölcsönkapta az írónőtől a kéziratot, s ennek köszönhetően Szabadkígyóson is elhangozhatott a Ballade Pour Adeline az eredeti kéziratból (na jó, a másolatából).

Az elhangzó ballada hatalmas tapsot kapott. Akkorát, amit el sem tudtok képzelni, de szemléltetem nektek. Láttatok már wav szerkesztőben hanghullámot? Ha nem, ideteszek egy képernyőképet. Ez itt alább egy mono felvétel. A fehérrel kijelölt terület első része a hangversenyzongora hangereje. Gondolom el tudjátok képzelni, hogy az mekkora. Mögötte az a kiemelkedő rész a taps. Na? Sokan voltunk és élveztük.

WAV hanghullám

Ezen a ponton én is meg kell osszam veletek egy régi személyes emlékemet, ugyanis én duplán jól jártam. Ifjúkoromban ugyanis igen sokat hallgattam ezt a darabot, de akkor sajnos nem önszántamból. A húgom szobájából szűrődött – dehogy szűrődött, üvöltött – át a muzsika, de ezúttal „megúsztam” a folytatást, s Claydermant nem követte egy Dzsekó szám.

Még nincs kész a weboldalad, mert szenvedés megírni a szövegeket?

Mi ebben is segítünk, hiszen ezt a szöveget is mi írtuk.

Átgondolt és hatékony szövegeket készítünk weboldaladhoz. Emeld ki vállalkozásod egyedi stílusát és vonzd be a látogatókat korszerű, professzionális tartalommal. Bízd ránk a szövegírást, és mi garantáljuk a sikeres online jelenlétet! Kattints az ajánlatkérésért!

Visszatértünk magyar vidékre

Silló Erzsébet mindenkit éneklésre biztatott, s ezt a dalválasztással is elősegítette. Az „A csitári hegyek alatt…” (Kodály: Székely fonó) közben már nem csak dudolászott a publikum.

Megtudhattuk, hogy a „Csak egy szép lány van a világon” című dal Wenckheim Krisztina grófnő kedvenc dala. Emlékére újra elhangzott a mű, s az is kiderült, hogy a közönség nagy része is ismerte. Azért olyan bátor senki sem volt, hogy kimenjen Erzsébet mellé énekelni.

Silló Erzsébet

Wales

Újból elkalandoztunk, s néhány walesi dalt is meghallgathattunk. Személy szerint én ezt a részt vártam a leginkább. Hogy miért? Mert már a beharangozóban is ráirányult erre a figyelmem s az is kiderült, hogy Silló Erzsébet (Elizabeth Sillo) a Walesi-Magyar Kulturális Egyesület elnöke. Én ezen úgy felbuzdultam, hogy a koncert délutánján csak a walesi zene, pontosabban népzene után kutakodtam a neten. Érdekelt, hogy miben tér el a többi kelta gyökerű muzsikától, rácsodálkoztam a nyelvre, sőt a nyelvjárásokra, kutakodtam a népi hangszerek után, s természetesen néhány többszólamú énekelt Cymru karácsonyi dalt is meghallgattam. Számomra nagy élmény volt élőben is egy kis ízelítőt kapni.

Képzeletbeli körutazásunk második felében operettekre, magyar dalokra csárdásokra „tombolhatott” a közönség. Erzsébet gyakran besétált a közönség soraiba, s - talán ismétlem magam – éneklésre buzdított bennünket. Egészen Lehár Apacs daláig eljutottunk. Biztos ti is hallottátok már: „…Ölelj nagyon, apacs legény!”

A műsor vége felé már a zongorista is énekelt:

„Ó ez édes pillanatra régen várok már,
Nincsen két boldogabb ember nálunknál.”

Lássátok be, ez nem szokványos!

 

Még egy megható pillanat

Kocsis Klári megköszönte a két művésznek a műsort, s ilyenkor mindenki azt gondolhatná, hogy lassan „vége a dalnak”. Ezen az estén ez nem így esett. Még számtalan zeneszám elhangzott, de a közönség csak nem akarta elengedni a művészeket, akik így újabb és újabb ráadással rukkoltak elő. Mondhatni egy második felvonás kezdődött. (Focisták félidőnek is mondhatják).

Egykori muzsikusként elárulnék egy kulisszatitkot. Az előadókat általában nem éri meglepetésként a ráadás igénye, ezért külön készülnek rá. Jól megválogatják, hogy melyik lesz az első, a második, netalántán a harmadik ráadás. Mérlegelik a népszerűséget és a hatásosságot is természetesen.

Itt annyi ráadásra volt szükség, hogy a végén a művészek kénytelenek voltak a taps alatt leegyeztetni a következő számot, mely közös megegyezéssel az „A szegedi csikós” lett.

Nagy Gyula

Nem szokványos dolog is történt, mely ritkán esik meg a közönség előtt. Gál Csaba megköszönte Nagy Gyula zongorahangolónak, hogy munkájával lehetővé tette ezeknek a nagyszerű muzsikáknak az elhangzását. Természetesen őt is megtapsolta a nagyérdemű.

Egy újabb operarészlet végeztével a művészek átvágták a gordiuszi csomót, s kivonultak a teremből. Ha nem így tettek volna, lehet, még mindig ott tapsolunk.

Kitűnő évindítás volt ez mindeniknek. Aki nem tartott velünk bánhatja. Máskor figyeljetek jobban beharangozóinkra, s tartsatok velünk!

 

FELLÉPŐK:

Gál Csaba

A Békéscsabáról indult zongoraművész karrierje során számos hazai és külföldi koncerten nyűgözte már le a közönségét. Gyulán koncerteztek először Silló Erzsébettel, amelyet több londoni fellépés is követett.

Silló Erzsébet (Elizabeth Sillo)

kunágotai származású, Nagy-Britanniában élő mezzoszoprán, a BBC Walesi Nemzeti Énekkar tagja és a Walesi-Magyar Kulturális Egyesület elnöke. Előadóművészete a magyar és walesi dalok, valamint operai részletek különleges egyvelegét kínálja. Szívügyének tekinti a hagyományápolást és a nemzetközi kulturális kapcsolatok erősítését.

Szöveg, fotó: Sanyika

 

Korábbi történeteink a Wenckheim-kastélyból:

Jobban ismered a klasszikus zenét mint gondolnád, s Vozár M. Krisztián be is bizonyítja ezt neked Szabadkígyóson

Egy estélyen jártunk a kastélyban - könyvbemutató

Friss

Mindenféle felvezetés nélkül, a mai napon megjelent a Bëlga új...
A Hagyományok Háza, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület, valamint...
A sokéves hagyományt ápolva, ez évben is egy vidám, sokszínű...
Fedezd fel a Munkácsy Negyed varázslatos gyermeknapi forgatagát!...
A Nemzeti Művelődési Intézet A SZAKKÖR kezdeményezésének gyulai...
A Csabagyöngye Kulturális Központ és a Csabai Pálinka Klub közös...
Kiállítás a természet és a nemesi sors találkozásáról. A 20. századi...
Ezen a hétvégén rendezik Gyulán a hagyományosnak számító Gyulai...
Rekordszámú nevezés érkezett az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyre...
Korábban már beszámoltunk róla, hogy június 19-én kezdődik a Csabai...

Galéria ajánló

Kedvenceink

január 31 Hírek
Buliztam már Kádárékkal, tomboltam Kádár Ferenc dévaványai pásztorember dalaira, muzsikáltam is azokat, de eddig a Kádár famíliával kapcsolatban a POP műfajban nem kellett megmerítkezzek. Eddig...
január 29 Hírek
Kíváncsi vagy rá miért? Megszokhattad már, hogy a mi életünk Ildikóval kalandos. A leghétköznapibb történések is megoldandó faladatként tornyosulnak elénk. Így történt ez tegnap is. Hivatalosak...
január 11 Hírek
Izgalommal telve ébredtem ma reggel. Ebédnél már kicsit összerándult a gyomrom, de ezzel más is így lenne, ha oly veszélyes kalandra vállalkozna, mint ma én. Hivatalosak vagyunk az Esküvő...
január 07 Hírek
Újévi koncertre invitáltak bennünket a hétvégén Szabadkígyósra, s mivel vágytunk némi lazább szórakozásra, természetesen felkerekedtünk. Klasszikus és laza? Igen. Neked sem lehet más tapasztalatod,...
december 11 Hírek
A "Korábban írtuk" sorozatunkban egy éppen 22 éve megjelent írást ajánlunk figyelmetekbe. A békéscsabai FEK-be akkoriban egy kiállítás erejéig ellátogatott a TV Maci, akit természetesen bábfigura...
november 26 Hírek
Megvallom, engem elsőre sokkolt a hír, mivel eddig azzal sem voltam tisztában, hogy a Mikulásnak saját építménye lenne a megyeszékhelyen. Viszont semmiképp sem vehettem kacsának – stílusosan sarki...
november 24 Hírek
A délelőtti gyermekprogramok után, melyekről tegnap beszámoltunk nektek, délután és este már nem csak kísérőként várta a felnőtteket a Csaba Center szülinapi bulija. Természetesen a mi helyünk is...
november 21 Hírek
Láttatok már Csaba Center szülinapot szerdán? Esetleg csütörtökön? Persze, hogy nem, hiszen mindig szombaton tartják, hogy a buli után másnap kialudhasd magadat! „Különleges egybeesés az idén, hogy...
november 20 Hírek
Nem hiszitek el, már megint színházban voltam. Veszélyes ez, mert-előbb utóbb azt fogjátok gondolni, hogy kultúrlény volnék! Pedig kedves ismerőseim...? És hát ugye nem csak a büféig jutottam el,...
november 01 Hírek
A Ladics-házba megérkezvén egyértelműen jeleztük jöttünk szándékát, miszerint meghívót kaptunk Ladics-tárgyak átadására, de a recepción ülő tanárnő olyan szuggesztíven és átéléssel beszélt a...
október 31 Hírek
A ránézésre jórészt nyugdíjas közönség nagy meglepetésére felcsendült a zongorán a „Süssünk, süssünk” Bartók Gyermekeknek című ciklusának első kötetéből. Miközben csodásan zengett a zongoramuzsika a...
október 29 Hírek
Ilyentájt minden évben unalmasan hangzik el valamely ismerősünk szájából: "Nálunk nincs Halloween, nálunk Mindenszentek van." Én pedig határozottan állíthatom, hogy még gyermekkoromban is...
október 27 Hírek
Szombaton kolbászgyúró versenyt is rendeztek a Csabai Szlovák Vásáron, ahová szokásunkhoz híven kicsit korán érkeztünk. A segítők még pakolták a padokat és a vájlingokat, a sátrak alatt pedig az...
október 24 Kék Bolygó
Ifjúkoromban sokat jártam a Békés környéki tájat. Túráztam, olykor horgásztam és sok esetben fotóztam. Megviselt negatívok őrzik ezek emlékeit, valamint a leharcolt ZENIT 12XP. Az elmúlt években...
október 23 Hírek
Nemzeti ünnepeinken, mint a main is, általában eluralkodik rajtunk a politika, s szónokaink megszólalásait legtöbbször ez hatja át. Gyulán viszont rendszerint figyelnek arra is, hogy valamilyen...
október 19 Hírek
Régi kapcsolatom van ám Patkó Bandival. Lehettem úgy 17 éves, ültünk Hegedűsnével – aki akkor még egyszerűen „anyu” volt – a konyhában, s együtt füleltük a Bécsből hozott Tobishi kazettás magnót....
október 16 Hírek
De hogyan is történt? OK, elmesélem, úgyis szeretem magam égetni. Reggel megérkeztem a színházhoz. Lenyomtam a nagykapu kilincsét a megszokott módon (mármint ahogy azt huszonötéve megszoktam),...
szeptember 29 Hírek
Onnan folytatnám, ahol a minap félbehagytam. Csütörtökön egy estélyre voltunk hivatalosak a kastélyba. Melyik kastélyba? Természetesen a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyba. Persze, persze, a múltkor...

Videó ajánló