Szeptember 7-én, szombaton kilencedik alkalommal rendezi meg Békés Vármegye Önkormányzata a Vármegyenapot, Békéscsabán. Az eseménnyel kapcsolatban szerdán, a Megyeházán tartott sajtótájékoztatót Zalai Mihály vármegyei elnök, valamint Csibor Márton, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés vármegyei igazgatója.

– 1715. július 23-án szervezték újra Békés vármegyét, melynek 300. évfordulója alkalmából döntött arról Békés Vármegye Önkormányzata, hogy egy olyan egész napos eseményt szervez, amelyben megmutatja a Békés vármegyében élőknek és az ide érkezőknek azt, hogy milyen kincsekkel, értékekkel és hagyományokkal rendelkezik a vármegye – ezzel a gondolattal kezdte a sajtótájékoztatót Zalai Mihály.

A vármegyei elnök részletezte, hogy 2015-ben egy több elemből álló programsorozatot valósítottak meg, majd egy évvel később, 2016. szeptember 3-án hívták életre első alkalommal a Vármegyenapot, amelyet azóta minden évben állandó helyszínen – Békéscsaba főterén – és állandó időpontban – szeptember első hétvégéjén – rendeznek meg.

Az évek során rengeteg érdeklődőt vonzó egész napos esemény kinőtte Békéscsaba főterét. Az előző esztendőben a Kossuth tér felé bővült a rendezvény, ebben az évben pedig az Andrássy út mentén a vasútállomás irányába terjeszkedik a Vármegyenap. Szeptember 7-én, az elmúlt évekhez hasonlóan reggel 9-től egészen este 7-ig folyamatos színpadi produkció szórakoztatja az érdeklődőket, délelőtt a vármegye nemzetiségei mutatkoznak be, délután gyermeknek szóló előadások és néptáncbemutatók szerepelnek a palettán.

Zalai Mihály kiemelte, hogy a Vármegyenap programja öt lábon áll.

– Az eseményt a Békés Vármegyei Értéktárra alapozzuk. Az első Vármegyenapnál még 30 körüli volt a számuk, ma már több mint 80-at tartunk számon a Békés Vármegyei Értéktárban. A második elem a nemzetiségek bemutatkozása, ez is nagyon fontos rész, többek között azért is, mert Békésben számos nemzetiség él együtt, békességben. Ők a Vármegyenapon színpadi bemutatókkal és nemzetiségi ételeik kóstoltatásával vannak jelen. A harmadik láb a kézműves vásár, idén 100-nál több kistermelő jelenik meg az egész vármegyéből, ajándéktárgyaikat, feldolgozott élelmiszereiket kínálják. Immár meg merem kockáztatni azt a kijelentést, hogy a Vármegyenapon jelenik meg a Dél-Alföld legnagyobb kézműves vására. Családbarát programról van szó, így a családokat, gyermeket kiemelten kezeljük a Vármegyenapon is, ez a negyedik eleme a rendezvények. Népi játszóházzal és kézműves programokkal készülünk a gyermekeknek és szüleiknek, mindebben partnerünk a Békés Megyei Népművészeti Egyesület. Az ötödik lába az eseménynek a katonai hagyományőrző egyesületek, csoportok jelenléte, melyek élő bemutatókat is tartanak. A huszároktól, betyároktól a szablyavívókig, középkori lovagokig széles a paletta, de ott lesznek napjaink „vitézei” is. Vagyis a honvédség és a rendőrség különböző szervezetei is bemutatókat tartanak, és lehetőséget biztosítunk számukra a toborzásra – részletezte az elnök.

Csibor Márton, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés vármegyei igazgatója arról beszélt, hogy az NMI a Vármegyenap 2016-os indulásától kezdve részt vesz a rendezvény előkészítésében. Hangsúlyozta, hogy ebben az esztendőben 31 települési értéktár jelezte szándékát, hogy megjelenjen az egész napos programon és bemutassa értékeit.

Csibor Márton arra is kitért, hogy a tavalyi évben a Békés Vármegyei Értéktárban szereplő gasztronómiai értékek voltak a főszerepben, idén az épített örökség lesz fókuszban. A vármegyei értéktárban szereplő 7 darab épített örökség tematikájú értéket interaktív formában, tablókiállítás révén mutatják be az Ibsen házban.

A vármegyei igazgató elmondta, hogy 2024. július elsejétől Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelyhez kapcsolódóan a Kulturális és Innovációs Minisztérium országos programsorozatot indít „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” címmel.

– A cél az, hogy a kulturális, történelmi örökségünket, hagyományainkat előtérbe helyezzük és bemutassuk azokat az értékeinket, amelyekre büszkék lehetünk. A programsorozat számos eleme megjelenik majd a Vármegyenapon is: jelen lesz a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ interaktív cirkuszi produkciójával, vagy éppen a Nemzeti Táncszínház Tánc-tér táncbemutató művészeti előadásával, illetve a Nemzeti Művelődési Központ és a Hagyományok Háza több programelemmel. – zárta gondolatait Csibor Márton.

A Vármegyenap támogatói: a Nemzeti Művelődési Intézet, Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata, az Agrárminisztérium, a Miniszterelnökség, a Linamar Hungary Zrt., a Topeto Bau Kft., a Galéria Invest Kft.

Forrás: bekesmegye.hu