Gyulai vár

Mintegy kétezer diák érkezik ezekben a hetekben a Gyulai Várba a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében. A program célja a fürdőváros történelmi épületét a hétköznapokban is jellemző élményalapú tudásátadás.

Fekete-Dombi Ildikó, a várat is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójának tájékoztatása szerint a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) kezdeményezésére és koordinálásában megvalósuló Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program a köznevelésben tanuló 7–11. évfolyamos diákokat célozza meg. A program amiatt indul 7. osztálytól, mert ekkorra a diákok megkapják azt az alaptudást, amelyre építeni lehet. Kidolgozói korábbi kutatásokra hivatkozva úgy látják: a fiatalok vágynak aktívan kapcsolódni a történelemhez. A kezdeményezés emiatt helyszíni, élményalapú tananyag-feldolgozási lehetőséget biztosít az osztályok számára – közölte az ügyvezető igazgató.

A csoportok tehát tanulmányi kirándulás keretében keresik fel a pedagógus által kiválasztott nemzeti és történelmi emlékhelyet – tette hozzá a szakember. A díjmentes látogatáshoz a Nemzeti Örökség Intézete múzeumpedagógiai vezetést és a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete által összeállított, letölthető módszertani segédanyagot is biztosít. Az utazás- és látogatásszervezést a Klebelsberg Központ illetékes helyi tankerületek koordinátor munkatársai végzik, a jelentkező tanulócsoportoknak tájékoztatási segítséget is nyújtva.

Hazánk 85 emlékhelyéből az idei tanévkezdéskor 47 helyszínen, köztük a Gyulai Várban indult el a program, amelyen a részvétel tehát az iskoláknak nem kerül pénzbe.

Fekete-Dombi Ildikó elmondta: a Gyulai Vár szakemberei által összeállított emlékezetpedagógiai esemény jól példázza, hogy az itt dolgozók hisznek az élményalapú tudásátadásban, amely a garantált programoktól kezdve a múzeumpedagógiai kínálatukig mindenhol tetten érhető. A NÖRI projektjében megjelenő Szulejmán kémei című programjukban a hagyományos frontális előadás helyett izgalmas és szórakoztató formában elevenítik fel az 1566-os ostromot. A diákok a vár teljes területén kódfeltöréssel és logikai feladatok megoldásával keresik azokat az információkat, amelyek a hadmozdulatok előkészítését segítik.

A fürdőváros legismertebb történelmi épületébe decemberig kétezer diák érkezik. A program a teljes tanévben tart, tavasszal újabb csoportok érkezésére számít a gyulai kiállítóhely.

Friss

Sajti Anita és Nédó Géza, vagyis a Supamono együttes "Felemel"...
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverése után tizenhárom...
A világért sem lehetne azt állítani, hogy gyorsak vagyunk, de a...
Cikkünkben közreadjuk az Erkel Nonprofit Kft. októberi programjait....
Mustonos – a 18. századi nyelvújítók így kívánták elnevezni...
Közel ezer zenekarból a Boyongó nyerte az Öröm a Zene...
Könnyen fogyasztható a Múzeumok Őszi Fesztiválja Gyulán Minőségét...
Megérthetitek, nem volt más választásom, ugyanis ekkor volt a "...
A Csabai Közösségi Alapítvány meghirdeti ELSŐ támogatási pályázatát,...

Galéria ajánló

ÉVFORDULÓK

Videó ajánló