A gyulai gyökerekkel bíró Albrecht Dürer születésének 555. évfordulójára emlékezik egy különleges művészeti projekt, mely a 2026-os kerek évfordulót vezeti fel, s május 21-én, Dürer születésnapján indul.
Zarándokút az Alpokon át
A világhírű reneszánsz művész születésnapjának évfordulóján Nagy Bogi képzőművész a nürnbergi Albrecht Dürer-ház előtt egy rendkívüli művészeti projektbe kezd: többhetes gyalogtúrára indul az Alpokon át, Nürnbergtől Velencéig.
A több mint 700 kilométeres Dürer-út változatos tájakon, ősi kereskedelmi útvonalak mentén és kulturális határokon át vezet – Frankföldtől az Alpokon át a lagúnavárosig. A Dürer itáliai útja inspirálta projekt – bár a történelmi útvonalat követi – nem másolja azt, inkább művészi felfedezésként a művészet, a kultúra és a történetek művészi feltárására törekszik. Gyalogútja közben ugyanis Bogi művészetével örökíti meg találkozásait, a helyszínek történeteit és személyes élményeit.
Nagy Bogi projektje tehát azon túl, hogy tiszteleg Albrecht Dürer munkássága előtt, kortárs művészeti párbeszéd is a múlt és a jelen között.
A kezdeményezés izgalmasnak ígérkezik amiatt is, mert a művésznő folyamatosan beszámol majd útjáról Instagram felületén.
Nagy Bogit május 21-én sajtónyilvános eseményen indítja útjára
Dr. Eser Thomas, a Nürnbergi Városi Múzeumok igazgatója,
Dr. Demele Christine, az Albrecht-Dürer-Haus igazgatója,
Pedri Bruno, a Dürer-útvonal kezdeményezője Észak-Olaszországban, Dél-Tirolban Neumarkt és Segonzano között,
Schott Hannes, a nürnbergi Szent Jakab-templom lelkésze, aki áldást kér az utazóra,
valamint Gyula város, azaz Albrecht Dürer apjának szülőhelye képviseletében Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Nagy Bogi útja különleges felvezetése is egyúttal a nürnbergi Albrecht-Dürer-Haus és a gyulai Erkel Ferenc Múzeum közötti szakmai együttműködésnek, amely a magyar származású képzőművésznő közreműködésével szökkent szárba. A két közgyűjtemény együttműködésében egy Dürer-kiállítás előkészítése kezdődött meg az alkotó születésének 555. évfordulójára, amelynek helyszíne a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont lesz. A kooperáció jól szolgálja, hogy a család gyökerét adó Gyula város is felkerüljön arra a térképre, amely a reneszánsz festő és grafikus családja életútjának helyszíneit rögzíti.