Erdős Kamillnak állít emléktáblát az Erkel Ferenc Múzeum.
A gyulai közgyűjtemény őrzi a jeles cigánykutató, Erdős Kamill hagyatékát, amely halála után nem sokkal, özvegye révén került az intézményhez.
A gyűjtemény ma is értékes részét képezi az Erkel Ferenc Területi Múzeum néprajzi gyűjteményének. Az anyag fontosságát az is jelzi, hogy a hagyaték tetemes hányada feldolgozásra került a Néprajzi Múzeum és a gyulai közgyűjtemény közös projektjében, amely munkából időszaki tárlat is épült a Néprajzi Múzeumban. Az anyagból egy színvonalas vándorkiállítás is készült, amely 2024 szeptemberének közepétől egy hónapon át Gyulán, az Erkel Ferenc Művelődési Központban is látható volt.
A Gyulán elhunyt autodidakta tudós néprajzkutatói tevékenysége megkerülhetetlen jelentőségű a nemzetközi ciganológiában. A cigányság iránt már korábban is érdeklődött, de tüdőbetegsége 1952-ben kezdődött gyulai kezelése alatt kapott olyan benyomásokat és támogatást, különösen feleségétől, Müller Máriától, hogy tudományos pályára lépjen.
Erdős Kamill a cigánykutatás terén úttörő munkát végzett, olyan témákat is vizsgált, melyekről korábban nem álltak rendelkezésre tudományos igényű vizsgálatok, mint például a cigánytörvénykezés vagy temetkezési szokások. Munkássága megkerülhetetlen, eredményei nagy része ma is helytállóak. Kutatása nem csupán etnográfiai szempontból, hanem szociológiai, illetve a társadalom érzékenyítésének szempontjából is kiemelkedő.
Erdős Kamill kutatásainak célja az volt, hogy megismertesse a cigány kultúrát, tudassa a társadalommal, hogy a cigány kultúra nem egységes, valamint hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a cigánysághoz tartozó emberek is ugyanolyan értékes és színes kultúrával, történelmi múlttal rendelkező tagjai a társadalomnak, mint bárki más.
Erdős Kamill tragikusan rövid, 1956 és 1962 között zajló munkássága kezdetektől fogva – több más intézmény mellett – a gyulai múzeum támogatásával zajlott. Ez és születésének 100. évfordulója indokolja aktuálisan, hogy emlékének méltó megőrzését az Erkel Ferenc Múzeum egy emléktábla elhelyezésével erősítse meg épületének falán, ahol életművének tárgyi és dokumentációs anyagát őrzik.
A most elhelyezendő emléktábla adatai:
Mérete: 60 cm x 39 cm
Anyaga: világosbarna márvány, fekete felirattal
Felirata:
Erdős Kamill (1924-1962)
etnográfus, cigánykutató emékére
Erkel Ferenc Múzeum
2024
Az emléktábla az Erkel Ferenc Múzeum épületének (Gyula, Kossuth Lajos utca 17.) utcai homlokzatán kerül elhelyezésre 2024. december 6-án (pénteken) 11 órakor.
Az eseményen jelen lesz Fekete-Dombi Ildikó, a múzeumot is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője, Szappanos Gábor, az Erkel Ferenc Múzeum történésze, a Néprajzi Múzeum és a gyulai közgyűjtemény közös projektjének kurátora, valamint Schleicher Vera, a Néprajzi Múzeum főosztályvezetője, Gärtner Petra a Néprajzi Múzeum muzeológusa, Szuhay Péter szociológus, az Istennel talállak, testvérem, című kiállítás kurátorai.
Az emléktábla korábban az Erdős Kamill köz egyik magáningatlanának a falán volt, ahová az Erkel Ferenc Múzeum Barátainak Egyesülete helyezte el 1999-ben. A táblát az ingatlan tulajdonosa később eltávolította, és bekerült a múzeumba. A tábla feliratát a 2024-es elhelyezéshez korrigálták.