Ferenc pápa Admirabile signum kezdetű apostoli levelének részlete mindent összefoglal a betlehem jelentéséről és értékéről:
„A betlehem csodálatos jele, mely annyira kedves a keresztény népnek, mindig ámulatba ejt és csodálkozással tölt el bennünket. ….. Ezzel a levéllel családjaink szép hagyományát szeretném támogatni, miszerint a karácsony előtti napokban elkészítik a betlehemet. Továbbá azt a szokást is, hogy felállítják azt a munkahelyeken, az iskolákban, a kórházakban, a tereken… Ez valóban a teremtő képzelet edzése, mely a legkülönfélébb anyagokat is felhasználja, hogy szépséges kis remekműveket hozzon létre.”
Így történt ez itt, Békésszentandráson is, hiszen a Betlehem tárgyiasult formában testet öltött a Major Imre által kivágott, kifaragott tölgyfapallókból. Sürgött, forgott a sok-sok ecset a szorgos kezekben, megszámlálhatatlan színt, kézműves technikát felsorakoztatva, hogy a tölgyfa alakok testet öltsenek és amelyekből a Békésszentandrási Kézműves Egyesület és a Körös Művelődési Ház és Könyvtár aSzakkörös bútorfestői elővarázsolják a bennük lakozó lelküket. Így végre a békésszentandrásiek is büszkén elmondhatják, hogy oly sok magyarországi település mellett Békésszentandráson is van Betlehem.
A betlehemezés békésszentandrási vonatkozásait kutatva néhány emlékfoszlány bukkant elő egy Békésszentandrásról az 1930-as években íródott tanulmányban, amelyben a betlehemezést, mint helyi élő népszokást említik meg az alábbiak szerint:
„Ellenben ma is szokásban van a betlehemes misztériumok előadása karácsony előtt néhány nappal, leginkább a római katolikus serdülő fiúk a szereplők. Házról-házra hordanak egy templom alakú papír készítményt. A szereplők száma rendszerint négy. Egyikük nagy csúcsos papírsüvegével és színes pántlikákkal díszített öltözékével angyalt kíván ábrázolni a többiek bundás pásztorok. A misztérium Jézus születését adja elő a biblia nyomán párbeszédes alakban.”
Ezen kívül visszaemlékezésből tudjuk, hogy a legrégibb magyar karácsonyi énekünket, a Nagyalföldről származó Csordapásztorokat énekelték és a paraszti betlehemezések elmaradhatalan részeként a betlehemi pásztorok vicces, párbeszédes, énekes-táncos játékát mutatták be, átesve a küszöbön és ezzel indítva a betlehemezést. Az előadás végén egy kis ládikót zörgetve az alábbi mondókát kántálták: "Zörgetik a ládát, pénzt akarnak adni! Ha 10 fillért adnak nem fogom elvenni, ha 10 forintot adnak meg fogom köszönni!"
Szolnok megye néprajzi atlaszában is található a szentandrási betlehemezésről egy feljegyzés, miszerint Békésszentandrásról Mesterszállásra is átjártak a betlehemesek.
Sebő Ferenc jól ismert mondása szerint: "A hagyományt nem ápolni kell, hisz nem beteg. Nem őrizni kell, mert nem rab. Hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket!"
Nos a bútorfestők maroknyi csapatából kiindult, időközben egyre nagyobbra duzzadt közösség elmondhatja, hogy megéli a hagyományokat: a betlehem-készítés és a betlehemezés összekovácsolta az embereket:
A kicsitől a nagyig, az óvodástól a nyugdíjasig, a férfitől, a nőig, a háziorvostól a tanyán élő gazdaemberig, mindenki képviselteti magát a betlehemes csapatban: 33 szereplő, főként békésszentandrásiak, de vannak szarvasi barátaik, akik szintén önzetlenül csatlakoztak a kezdeményezéshez.
Azok a dalok, melyek a betlehemezés során hallhatóak voltak a Bagossy Brothers Company Az ünnep című albumában szerepelnek. A betlehemes előadás összeállításához eredeti betlehemes szövegeket használtak fel.
Az érdeklődők zsúfolásig megtöltötték a békésszentandrási díszteret, igazi közösségi eseménnyé téve a Betlehem átadó Betlehemezést. Az elkészült Betlehem felavatását, a betlehemezés hagyományát megélve találkozhattak egymással a térre kilátogatók. Az esemény szervezői a mai modern kor vívmányait is becsempészték a betlehemezésbe, hiszen élő közvetítés, selfie-pont, csacsi simogató is kísérte a rendezvényt. Így aztán minden adott volt ahhoz, hogy Advent első hétvégéjén egy jó hangulatú délutánt tölthessenek el a békésszentandrási Betlehem átadó Betlehemezésre kilátogatók. Az ünnepség az esemény oldalánál visszanézhető, illetve a Betlehem készítéséről és a betlehemezésről is többet megtudhatnak az esemény oldaláról.
Szöveg: Szécsi Viola
Fotó: Kepenyes Balázs