Hatalmas érdeklődés előzte meg a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház vígjátékát, de hogy még egy szarvasbogár is nyílt színi tapsot kap, arra valószínűleg senki sem számított. Pedig megtörtént a Szarvasi Vízi Színház Oscar előadásán: egy színpadra tévedt szarvasbogarat úgy építettek be a nagyszerű színészek a történetbe, hogy megérdemelt volt az elismerés.
A mintegy ezer néző most a Kecskeméti Nemzeti Színház előadásában láthatta a fergeteges komédiát, Besenczi Árpád rendezésében. A főszereplő szappangyáros Bertrand Barnier szerepét Járai Máté alakítja (tegyük hozzá: zseniálisan!), partnere Auksz Éva, közös lányuk, Colette Kovács Panka. Christian Martin szappanmenedzsert Mechle Christian alakítja, de láthatjuk a szobalány-grófné szerepében Bernadette Hajdú Melinda, Jacqueline, a hazudós Kovács Gyopár, Philippe, a masszőr Ferencz Bálint, Charlotte, az új szobalány Csapó Virág, Nyikita, a sofőr Körtvélyessy Zsolt által kel életre, Oscar megformálója pedig Lakatos Máté.
Szemet gyönyörködtető környezetben, (Mészáros Tibor díszlet- és Szőke Julianna jelmeztervező) Barnier szappangyáros villájában játszódik a történet, az Oscar, ahol egy átlagos reggel teljes káoszba fullad: félreértések, szerelmi háromszögek, eltitkolt gyermekek, elcserélt bőröndök gondoskodnak arról, hogy két felvonáson keresztül egyszerre izguljanak és kiválóan szórakozzanak a nézők. Humoros történet ez a javából, ahogy egy jó vígjátékhoz illik. A főhős, egy lánygyermekes családfő múltjából és jelenéből régen látott, vagy éppenséggel nem várt szereplők bukkannak fel, így egyetlen délelőtt derül ki számára, hogy a lánya terhes, egyik alkalmazottja kirabolta, és ezeken az elhanyagolható csekélységeken kívül is számos egyéb bonyodalom forgatja fel jól felépített polgári életét. Bertrand Barnier sajnos nem tud jó és egyértelmű válaszokat adni a sors eme kihívásaira, az események fokozatosan fölé tornyosulnak és elnyomják, az egymást követő félreértés- és katasztrófasorozat pedig alaposan próbára teszi a szereplőket és a nézők rekeszizmait egyaránt.
Besenczi Árpád szerint “nagyon hálás darab az Oscar, nemcsak a nézőknek, hanem a színészeknek is; ezért állítják időről időre színpadra a vígjátékot szerte az országban. – A színészek lubickolnak a szerepekben, a nézők pedig szeretik, ha bepillanthatnak egy család életébe. Amellett, hogy egy hazugság indítja el a cselekmény lavináját, mindenkinek megvan a maga igazsága, és a monomániája, amiért harcol – mutatott rá a darab népszerűségének okaira a rendező, aki kiemelte, hogy örömteli választás a főszerepre Járai Máté, aki szellemileg és fizikailag is bírja az embert próbáló szerepet.
Járai Máté a darab főszereplője, ő kelti életre a szappangyáros Bertrand urat. Ez egy komikus szerep, de a finoman szólva is neurotikus Bertrand egyben egy számító üzletember, ami Járai Máté szerint egy plusz réteggel vonja be az eredendően vígjátéki alakítást, ezáltal többet mutathat meg magából, mint színészből. Több fiatal színésszel először játszik Járai Máté, aki családapát alakít a darabban, karrierjében először, aki ráadásul nagyapai örömök elé is néz. Úgy véli, hogy korban és energiában sem tart még ott, ezért is jelent extra izgalmat számára Barnier szerepe.”
A színdarabot Magyarországon a Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség képviseli.
www.hofra.hu
SzJ